STAŇKOV FOTBALOVÁ KRONIKA



Domů Křest knihy Co se nevešlo Víte, že.. Kontakt

 

Stalo se před ... lety

Na tomto místě postupně připomínáme významné události z historie staňkovského fotbalu.

   

18. listopadu 2021
Sedmdesát let od prvního postupu do krajského přeboru

Kdo zná staňkovskou klubovnu, možná si všiml už poněkud zažloutlého tabla, které visí na jedné ze stěn. Vzniklo právě před sedmdesáti lety. Je docela zajímavé, že hodně úspěchů staňkovského fotbalu se odehrálo v době, když měl rok na konci jedničku. Tak tomu bylo i v listopadu 1951, kdy si tehdejší tým pod názvem Sokol Jednota Staňkov vůbec poprvé v historii klubu zajistil postup do krajského přeboru.

Padesátá léta dvacátého století, zejména jejich počátek, jsou z mnoha důvodů oprávněně považována za temné období československých dějin. Ovšem nikdo již nevymaže z historie fakt, že tehdy měl staňkovský fotbal opravdu velice silný tým, který tím, co na hřišti dokázal, překonal i nemalé úspěchy dosažené za protektorátu.  

Staňkovští v jarní části jedenapadesátého hráli přebor okresu Stod. Narazili v něm mj. na Holýšov, Zbůch, Merklín, Kvíčovice, rezervu Nýřan nebo Blatnici, která byla nejvážnějším protivníkem v boji o prvenství. Staňkov sice porazila, ale v klíčovém zápase podlehla Kvíčovicím, které tak Staňkovu v závěru soutěže pomohly k nejvyšší příčce.

Staňkovské fotbalisty, které tehdy trenérsky vedl bývalý výborný hráč 30. a 40. let František Pěchota, čekal kvalifikační turnaj okresních přeborníků. Dále v něm hrál ještě Horšovský Týn, Domažlice, Tachov a Mantov. Za favorita na postup se považovaly Domažlice, na jejich hřišti ale Staňkov dokázal 21. října vyhrát 1:0 brankou Karla Mandíka. Zápas sledovaly tři tisícovky diváků (!), po jeho skončení někteří z domácích fandů, kteří neunesli výsledek, vtrhli na hřiště. Rozvášněný dav museli krotit přítomní vojáci z místní posádky. Staňkov pak zvládl i další duely a přesvědčivým způsobem si pro další sezonu zajistil účast v krajském přeboru. Byl to krásný dárek k 25. výročí založení prvního klubu ve městě.

A kdo tehdy hájil barvy našeho mužstva? V brance nastupovali gólmani Ladislav Kupka a Vladimír Sellnar. V obraně stále tvrdil muziku nestárnoucí, tehdy již čtyřicetiletý František Bořík. V zadní řadě hrávali také Karel Benda nebo Josef Škopek, tvůrcem hry v záloze byl Oldřich Chlíbec, na halvu kopal i Stanislav Znamenáček či Miloslav Tomášek, velkými oporami v útoku byli centrforvard Karel Mandík a pohotový střelec Vladimír Konečný. Je třeba zmínit i další borce této velmi úspěšné generace, jako byli Jan Pflug, Karel Pechan, Jiří Sadílek nebo mladší hráči Ota Manowetz, František Pavlík, Jiří Egr a Jiří Fanfule.   

Je třeba doplnit informaci, že přebor byl po sérii necitlivých reorganizací v té době druhou nejvyšší soutěží v republice. V roce 1952 se do ní stejně jako Staňkov chystala – samozřejmě v jiných krajích – celá řada týmů, známých spíše z ligového působení: Dynamo Slavia Praha, Liberec, Gottwaldov (Zlín), Jablonec, Hradec Králové. V našem regionu pak ČSD Plzeň (donedávna SK Plzeň), který spadl z nejvyšší soutěže v roce 1950.

Tablo, na němž jsou vyobrazeni hráči, kteří se postarali o velký úspěch
fotbalového Staňkova v roce 1951.

 



2. června 2021

Před 30 lety Staňkov oslavil postup do I. A třídy

Druhá polovina 80. let byla ve znamení marného dobývání vyšší soutěže. Když Staňkov na jaře 1984 sestoupil z krajského přeboru, jeho ambicí byl okamžitý návrat. Ovšem v tehdejší I. třídě skončil nejprve druhý a pak třetí, reorganizace v roce 1987 poslala tým do I. B třídy. Staňkovští sice vždy bojovali v tabulce na špici, ale postup stále unikal - pod vedením trenéra Františka Paula byl Staňkov druhý, poté třetí. V zimě 1990 přišel k mužstvu trenér Miroslav Charvát a dovedl ho na 2. místo. Staňkov měl v té době velice silný celek, který byl již dlouho pohromadě, ale stále chyběl ten rozhodující krok k úspěchu.

V sezoně 1990/91 se áčko přihlásilo do "tachovské" skupiny I. B třídy. V ní narazilo na těžkého protivníka, kterým byla Toužim. Zářijový zápas na jejím hřišti skončil 2:2, domácí vyrovnali až v závěru z penalty. V odvetě, která se hrála 14. dubna 1991 ve Staňkově, Charvátovo mužstvo vyhrálo 3:1. Klíčová událost sezony.

V neděli 2. června přijela na naše hřiště poslední Teplá - staňkovští hráči i funkcionáři věděli, že když soupeře porazí, mají postup v kapse. Tým potvrdil roli favorita, zvítězil jasně 5:1 a po dlouhé době pocítil radost z postupu. Ten dnes můžeme považovat za počátek nové éry, která zahrnovala i návrat do krajského přeboru a v něm nepřetržité patnáctileté působení.

Toho 2. června 1991 proti Teplé nastoupila v dresu Staňkova tato sestava: Sellnar - Nový, Tesař, L. Stauber - Steinberger (H. Berka), P. Smazal (Landštof), Petr Stauber, V. Výrut - Jakl (Valečka), P. Cenefels, Wendl. Po dvou brankách vstřelili Cenefels a Wendl, jeden gól přidal Landštof.

Mužstvo Staňkova z roku 1991 s trenéry Miroslavem Charvátem a Josefem Sokolem, vedoucím mužstva byl Bohuslav Berka.

     



24. května 2021

Před 90 lety se otevíralo staňkovské hřiště

Domovem fotbalistů je vždy fotbalové hřiště. Proto každý klub už od počátků své existence vyvíjel úsilí opatřit si vlastní stánek. Ovšem ani dnes to není věc samozřejmá, o tom ví své i celá řada slavnějších fotbalových značek než Staňkov.

U Radbuzy byl první fotbalový klub Sparta Staňkov založen v roce 1926, krátce poté vznikl německý ATUS Stankau a v roce 1928 SK Staňkov-městys. Zatímco Sparta hrávala nejčastěji na hřišti V Borku u Hlohové nebo na různých loukách ve Staňkově, SK působil na farské louce u silnice na Vránov. ATUS si v roce 1930 vybudoval hřiště na vrchu Mastník. Dodnes je tato plocha dobře znatelná, i když už celá desetiletí slouží místním kynologům. V létě 1930 došlo ke sloučení Sparty a SK – a jedním z hlavních bodů byla nutnost vyřešit otázku stálého hřiště.

V březnu 1930 Sparta zakoupila pozemek od p. Trnky za zahradou MUDr. Egera, jak se píše v týdeníku Staňkovsko. V těchto místech se posléze intenzivně pracovalo na zarovnání plochy a 24. května 1931 již bylo hřiště připravené ke slavnostnímu otevření zápasem s rezervou Sparty Plzeň. Utkání, které skončilo 1:1, tak pokřtilo místo, které se v dalších letech a desetiletích stalo centrem staňkovského fotbalu. Zažilo boje v divizi i v krajském přeboru, vyrostly na něm stovky a stovky fotbalistů. Hřiště bylo ve 40. letech zavezeno škvárou, kterou v roce 2016 nahradil nový travnatý povrch. V roce 1977 bylo otevřeno hned vedle travnaté hřiště, které se stalo hlavním místem pro konání zápasů, ale i historické plocha dodnes slouží, hrají se na něm i mistráky, nejčastěji týmů mládeže.

Podle nejnovějších informací FK Staňkov uvažuje o rekonstrukci starého hřiště, na němž by mohly vzniknout hned dvě plochy – jedna travnatá a jedna s umělou trávou.